ORGANİK BEYİN SENDROMU
          (Kafa Travması)

HAFİF TRAVMATİK BEYİN HASARLARI

Organik Beyin Sendromu , hafif kapalı beyin hasarı geçiren ve yıllar boyu hatta yaşam boyu süren ruh durumu ve öfke problemleri, konsantrasyon zorlukları, baş ağrıları ve yorgunluk gibi bir dizi belirtiler yaşayan %10 insana verilen bir isimdir.

ORGANİK BEYİN SENDROMU

Kafa, sert bir darbe aldığında, beyin ile kafatası arasındaki hareket farkı şiddet yaratır ve bu da travmatik beyin hasarıyla sonuçlanır (TBH). Maksimum hasar vurma anında olmasına rağmen, frontal ve temporal bölgeler, darbe noktası ne olursa olsun devamlı olarak çürüklere ve eziklere karşı hassastır. Darbe anındaki zarara ek olarak ,beynin kafatasına çarpıp geri gelmesinden kaynaklanan bir zedelenme meydana gelir ve ileride de bir probleme neden olabilir. Beyaz ve gri madde arasındaki sınırdaki bozulma aksonal kırılmalara neden olabilir.

Organik Beyin Sendromu terimi ya da DSM-IV’de ifade edildiği gibi çarpma neticesi olan bozukluklar terimi, 12 ay ve daha sonrasında bazen de hasardan yıllar sonra süren rezidüel semptomların (kalıntı belirtiler) sınıflandırılması açısından tanımlanmıştır. Hafif kafa travmaları her ne kadar tehlikesiz olarak düşünülse de, insanların önemli bir kısmı, MRI ve CT taramalarda her hangi bir anormallik görünmese de haftalar ya da aylar bazen de hasardan yıllar sonra süren şikayetler rapor etmişlerdir.Organik Beyin Sendromundaki problemlerin özü, Dikkat Eksikliği, Uyum Zorluğu ve Ruhdurumu Bozukluklarıdır. Buna ek olarak bu problemlerden yakınanlar sık sık, hafıza ve sosyalizasyon problemleri, sık sık başağrıları ve kişilik değişiklikleri rapor etmişlerdir.

Hastalar tarafından rapor edilen bir grup semptom Organik Beyin Sendromunu işaret etmektedir. Aşağıdakiler, organik beyin sendromuna ait şikayetler arasında en yaygın rapor edilenlerdir.

-      Dikkat Eksikliği, zihinsel kuvveti muhafaza etmekte zorluk.
-      Yorgunluk, bitkinlik
-      Dürtüsellik, sinirlilik
-      Çabuk hayal kırıklığına uğrama
-      Mizaç patlamaları ve ruh durumu değişiklikleri
-      Öğrenme ve Hafıza problemleri
-      Planlamada ve problem çözmede bozulma
-      İnatçılık, sabit düşünce
-      İnisiyatif alamama
-      Düşünce ve hareket arasında bozulma
-      İletişim zorlukları
-      Sosyal olarak uygunsuz davranışlar sergileme
-      İçgörünün olmaması ve “ben” odaklı olma
-      Kendi farkındalığında problem yaşama
-      Dengede bozulma
-      Baş dönmesi ve baş ağrıları
-      Kişilik değişimleri

 
 

Ana Sayfa - Yönetici - Web Sayfasındaki Yazılar ve Resimler İnternet Ortamından Derlenmiştir. (Powered by Free Website Templates)